Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Hotelli haluaisi sijaita Espoossa eikä Kirkkonummella – esittää kuntarajan siirtämistä
22.06.2017
14:24
(5) kommenttia
Hotelli haluaisi sijaita Espoossa eikä Kirkkonummella – esittää kuntarajan siirtämistä
Pikku pala Pohjois-Kirkkonummea esitetään siirrettäväksi osaksi Espoota. Kuntarajan muutosta haluaisivat Hotelli Nuuksio ja lähiseudun asukkaat.
Esitys kuntarajan siirrosta on tullut Kirkkonummen kunnalle runsaat kaksi kuukautta sitten.
Nuuksion Siikajärven asukasyhdistys ja Hotelli Nuuksio perustelevat rajansiirtoa muun muassa sillä, että liikenneyhteydet ja muutenkin Siikajärven länsiranta suuntautuu enemmän Espooseen päin kuin Kirkkonummelle.
Lain mukaan esityksen kuntien rajansiirroista voi tehdä valtuusto, kunnan jäsen tai valtiovarainministeriö.
Kirkkonummen uusi kunnanhallitus käsittelee esitystä ensimmäisessä kokouksessaan 26.6.
Kunnanjohtaja Tarmo Aarnio esittää, että ensin kysytään Espoon kaupungin kantaa asiaan.
Kuntarajojen siirto on varsin pitkällinen prosessi varsinkin, jos vastustusta ajatukselle löytyy.
Vuosikymmenten mittaan on Helsingin seudulla tehty useita rajansiirtoja.
Viimeksi pala Sipoota tuli osaksi Helsingin kaupunkia. Sama kohtalo on ollut aikanaan myös Malmilla ja Vuosaarella.
Hotelli Nuuksio on nykyisin yksityisomistuksessa. Aiemmin hotelli oli Rakennusliiton kurssikeskus. (Viisykkönen 14.10.2015)
Lisätty (27.6.): Kunnanhallitus katsoi, että Kirkkonummen kunnalla ei ole kuntajakolaissa tarkoitettuja perusteita osakuntaliitokseen Espoon kaupunkiin.
Kommentit (5)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (5)
2 km tietä Kirkkonummen puolella tarkoittaa myös joukkoliikennelipun huomattavaa hinnakorotusta pienelle osalle kyläläisistä. Olisi tasa-arvonkin vuoksi järkevää korjata asia.
Ehdotettu liitosalue on lähes kokonaan luonnonsuojelualueen ympäröimä. Mahdolllisuutta rakentaa esimerkiksi tie Kirkkonummen suuntaan ei ole. Alue EI ole koskaan ollut luonteva osa Kirkkonummea. Sitä on myös pitkään luultu osaksi Espoota satunnaisten kävijöiden toimesta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Siikaj%C3%A4rvi
Tuota Espoo varmasti kannattaisi. Sen jälkeen ei toivotut asukkaat Espoosta pukattaisiin Kirkkonummelle asumaan.
Nimenomaan Espoon kanssa ei kannattaisi alkaa mihinkään yhteistyöhön. Kirkkonummi on enemmän omassa sarjassaan Siuntion kanssa. Hankokin olisi ihan ok.
tämän takiako pitäisi tuhlata veromarkkoja muutokseen
kun hotelli sijiatsee böndellä Kirkkonummen puolella niin se sijaitsee
maksakoon muutoksen haluaja kaikki selvittelykulut , kunnallisen työaja käytön tällaiseen puuhasteluun.
Kommentoi