K-nummi taipumassa Luoman lakkautukseen?
Kirkkonummi on pyörtämässä kantansa Luoman seisakkeen lakkauttamisessa. Kaksi viikkoa sitten kunnanhallitus vastusti yksimielisesti Helsingin seudun liikenteen (HSL) suunnitelmia lakkauttaa Luoman seisake. Kunnanjohtaja Tarmo Aarnio esittää tänään kunnanhallitukselle, että Luoman lakkautus hyväksyttäisiin sittenkin. Ehtona on, että Tolsan seisakkeen peruskorjaus aloitetaan jo ensi vuonna.
Luoman ja Espoon puolella sijaitsevan Mankin seisakkeiden lopettamista on pohdittu jo ainakin yli 10 vuotta. Seisakkeet ovat matkustajamääriltään selkeästi Rantaradan hiljaisimmat Espoon ja Kirkkonummen alueella. Paikallisjunaliikennettä organisoiva HSL on esittänyt seisakkeiden lopettamista, jolloin U-ja S-junavuorot muutettaisiin samankaltaisiksi.
Viime kokouksessaan kunnanhallitus päätti vastustaa Luoman lakkautusta. Perusteena oli muun muassa se, että tulevaisuudessa lähiseudun asukasmäärä kasvaa. Lisäksi bussiyhteyksiä pidettiin huonoina.
Päätöksen jälkeen kunnalla on ollut neuvotteluja Liikenneviraston kanssa. Virasto olisi nyt valmis aloittamaan Tolsan seisakkeen parantamistyöt jo ensi vuonna. Tällöin edellytetään kuitenkin, että Kirkkonummi hyväksyy Luoman lakkautuksen.
Tolsan kunnostaminen maksaa noin kahdeksan miljoonaa euroa. Siitä Kirkkonummen osuudeksi on sovittu noin neljäsosa. Jos Tolsan kunnostaminen aloitetaan ensi vuonna, työt olisivat valmiit vuonna 2016.
Kunnanhallituksessa tänään esillä olevan esityksen mukaan Luoman saisi lopettaa vasta kun Tolsan kunnostaminen on valmis.
Kommentoi