Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Pysäköintiä rajoitetaan kymmenillä merkeillä − kahdesta taajamasta puuttuu yhtenäinen käytäntö
19.10.2018
10:25
(18) kommenttia
Pysäköintiä rajoitetaan kymmenillä merkeillä − kahdesta taajamasta puuttuu yhtenäinen käytäntö
Pysäköinti on kielletty hyvin laajasti Kirkkonummen kunnan omistamilla kaduilla. Viimeisiä "aukkoja" paikataan noin 70 uudella kieltomerkillä.
Kunnan yhtenäinen käytäntö kadullapysäköintiin on puuttunut eritoten Veikkolasta, mutta Kantvikissakin pystytetään uusia merkkejä ja joitakin myös poistetaan.
Kantvikin läpikulkeva Sokeritehtaantie saa pysäköintikieltomerkit ja pari muuta katua.
Veikkolassa uusia kieltomerkkejä pystytetään enemmänkin, noin 65 kappaletta.
Käytäntö on, että rivitalo- ja kerrostaloalueilla pysäköinti täytyy tapahtua tontilla, ei kadunlaidalla. Tosin Veikkolassa ei ole vielä kerrostaloja.
Uusista pysäköintimerkeistä on kunnan viranhaltijapäätös.
Lisätty (19.10.): Kirkkonummen kuntatekniikan lautakunta palautti asian Matti Kaurilan (kok.) esityksestä uuteen valmisteluun. Pysäköintikiellot pitää lautakunnan mielestä perustella katu kadulta.
Kirkkonummen kunnalla ei ole pysäköinninvalvontaa. Siitä on moneen kertaa kyllä puhuttu.
Vain poliisi voi kirjoittaa pysäköintivirhemaksuja ja joillakin yksityisillä kiinteistöillä on sopimuksia parkkivalvontafirmojen kanssa.
Kommentit (18)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (18)
Siellä seisoo vuodesta toiseen matkailuauto ja sininen henkilöauto jatkuvasti 24/7!!
Masalalaisille on kyllä helposti paikkoja tarjolla päiväkotien, kirjaston, terveyskeskuksen, koulujen, urheilupuiston, vanhan kaupan ja juna-aseman parkkipaikoilla. Niissä on aina vapaata ja kävelymatka ei ole mikään mahdoton. Ilkivallan riski on vaan melko suuri.
Pysäköinninvalvonta voisi olla ihan perusteltua, kunta vaan usein rakentaa näissä asioissa himmeleitä ja kustannukset nousevat.
merkit ennen ongelmaa. Eläköön sääntö Suomi ja kunnsn virkamiehet!
Mieluummin vaikka maksaisin asukaspysäkäköinnistä kadulla Helsingin malliin. Mihin ne autot olisi tarkoitus pysäköidä, jos kunnan omistamille kaduille ei saa pysäköidä?!
Kommentoi