Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Rakennusliitto myi Kirkkonummen opistonsa – ”Ei muutu vastaanottokeskukseksi”
14.10.2015
12:21
(2) kommenttia
Rakennusliitto myi Kirkkonummen opistonsa – ”Ei muutu vastaanottokeskukseksi”
Hotelli Siikaranta kiinteistöineen on vaihtanut omistajaa. Lähellä Veikkolaa sijaitsevaa hotellia kehitetään uuden omistajan mukaan erityisesti Nuuksion kansallispuiston matkailun varaan.
Siikarannan on ostanut kiinteistösijoittajana tunnettu Juha Björnman. Hänen tunnetuin hankkeensa on Helsingin toiseksi korkeimman rakennuksen muuttaminen asunnoiksi Itäkeskuksessa.
Kiinteistökauppa on herättänyt kysymyksiä siitä tuleeko myös Siikarantaan vastaanottokeskus.
− Ehdottomasti ei tule vastaanottokeskusta, Björnman vastaa.
Hotellin vastarannalla Espoon puolella on Ilmarisen omistamassa kiinteistössä iso vastaanottokeskus, joka toimi aiemmin K-instituuttina.
Björnman mukaan Siikarannan hotellilla on hyvät kehittämisen edellytykset. Erityisesti hän aikoo panostaa Nuuksiosta ja luonnosta kiinnostuneisiin ulkomaisiin asiakkaisiin, jotka nyt yleensä majoittuvat Helsingissä. (katso sijainti, kartta alla)
− Hotellin huoneet on kunnostettu ja kiinteistö on erittäin hyvässä kunnossa, Björnman kertoo.
Hotelli-ja kiinteistökauppa on tehty 9.10. Rakennusliitto kertoo tiedotteessaan, että liitolla ei ole ollut enää pitkään aikaan kurssitoimintaa Siikarannassa. Hotellia on pyörittänyt liiton omistama RL-Loma Oy.
− Henkilökunnan hyvästä ja yritteliäästä toiminnasta huolimatta hotelli- ja ravintolatoiminnalla ei pystytty kattamaan Siikarannan rakennusten huomattavia ylläpitokuluja.
Henkilökunta jatkaa niin sanotusti vanhoina työntekijöinä, Rakennusliitto tiedottaa.
> Siikajärvellä jo 330 turvapaikanhakijaa – lapsia yli 80 (13.10.)
Kommentit (2)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (2)
Maakuntien parhaat laatupalkittu!
Valmis täydentämään Siikarannan tarjontaa ulkomaalaisille!
Kommentoi