Finnsbackaan ei tule päiväkotia – parakki jää vuosiksi keskustaan
Kirkkonummen valtuuston budjettineuvotteluissa on yllättäen pyyhitty Finnsbackan päiväkotihanke pois. Kirjaston vieressä parakissa toimiva päiväkoti joutuu odottamaan uuden suurkoulun rakentamista.
Viime vuonna homeen takia suljetulle Finnsbackan päiväkodille pystytettiin vuosi sitten parakit ja monen vaiheen jälkeen uusi päiväkoti päätettiin rakentaa entisen paikalle. Entinen päiväkoti on jo purettu.
Kunnanjohtajan budjettiesityksessä oli Finnsbackan päiväkodille varattu 4,2 miljoonan määräraha.
Valtuustoryhmien neuvotteluissa on kuitenkin päätetty, että Finnsbackaan ei tule uutta päiväkotia, vaan aikanaan tilat rakennetaan Jokirinteen uuden koulun yhteyteen.
Finnsbackan määräraha siirretään Jokirinteen kouluhankkeeseen.
Keskustan suurkoulu (1-9–luokat) on kaavailtu Vesitorninmäen uudelle alueelle lähelle Varuboden Areenaa. (sijainti. katso kartta alla)
Koulun suunnittelu on vasta alkamassa ensi vuonna, joten Jokirinteen koulun valmistuminen menee ensi vuosikymmenen puolelle.
Päiväkotiparakin vuokra-aikaa on tällä erää jäljellä vuosi. Kunta pyrkii saamaan jatkoa parakin vuokraamiseen.
Kirkkonummen kunnanhallitus käsittelee budjettia maanantai-iltana, ja valtuusto päättää siitä 16.11.
> 51-Arkisto (11.11.2014) Päiväkotiparakki ei näytä lainkaan sisältä parakilta
Kommentit (15)
Toivottavasti siihen tulee muutosta, kun tuo aika pitenee.
Mitähän Finnsbackan vanhalle tontille on keksitty salassa kaavailla... Jotain hämärää tässä on.
Ajatus keskustan päiväkodin siirtämisestä tällä kertaa Jokiniityn joskus rakennettavan koulun yhteyteen on käsittämätön. Edellisissä kommenteissa ihmeteltiin miten se sinne mahtuisi. Minä ja kollegani ihmettelemme miten vesitorninmäen kyljessä oleva päiväkoti voi palvella aseman ympäristön asukkaita? Yleensä asemien ympärille keskitetään asutusta ja palveluja. Nyt päiväkotipalvelu ollaan viemässä liian kauas suurimmalta käyttäjäryhmältä. Vanhan Finnsbackan tontti on kooltaan riittävä tarpeeksi suurelle päiväkodille. Lisäksi siinä on loistava, turvallinen piha-alue, tilaa myös avoimelle päiväkotitoiminnalle ja sen sijainti erinomainen käyttäjiä ajatellen.
Vielä voisin kertoa, ettei yhteistyö koulun ja päiväkodin välillä ole kiinni välimatkasta ( jos se on käveltävissä ) vaan ihmisistä.
Tiedossa on, että parakkipäiväkotiin ollaan tyytyväislä, mutta eiköhän se suurelta osalta johdu siitä helpotuksesta, että on päästy pois hometiloista. Tilapäisen muuttuessa 'pysyväksi' alkaa se tunne varmasti hiipua. Ei parakki kuitenkaan ole sama kuin oikea käyttöönsä suunniteltu päiväkoti.
Kantvikin päiväkotikin pitäisi jollain rahoilla saada homeen alta pois.
Pääasia on kuitenkin se, että sisäilman kanssa ei tarvitse kärsiä. Ja jos tilat muuten ovat asianmukaiset, niin parempi sekin on .
Kommentoi