Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Vanha pankkitalo väistyy uuden tieltä – Kirkkonummen torin varrelle kaavaillaan senioriasuntoja ja hoivapalveluita
16.10.2017
10:09
(3) kommenttia
Vanha pankkitalo väistyy uuden tieltä – Kirkkonummen torin varrelle kaavaillaan senioriasuntoja ja hoivapalveluita
Kirkkonummen torin laidalla 50 vuotta seisoneen pankkitalon paikalle kaavaillaan uusia asuntoja ja kiinteistön alakertaan liiketiloja. Koko torialue on tarkoitus rakentaa uudelleen.
Helsingin Säästöpankin aikanaan rakennuttama kiinteistö on jo parhaat päivänsä nähnyt. Tällä hetkellä kiinteistön tilat ovat kuitenkin lähes kaikki vuokrattu.
Vanha pankkitalo on ollut vuodesta 1999 lähtien kolmen yksityishenkilön omistuksessa.
Säästöpankkitalon purkaminen ja uuden kiinteistön rakentaminen on osa laajempaa torialueen kehittämistä.
Kaavatyö on alkanut. Suunnittelualue käsittää vanhoja liike-ja toimistorakennuksia Varuboden-Oslan kiinteistöstä alas Kirkkotallintielle saakka.
Kiinteistöjä omistavat VBO:n lisäksi muun muassa Op-Pohjola ja Kirkkonummen kunta, joka on hankkinut kokonaan omistukseensa entisen Nordean talon.
Alueen suunnittelu alkoi arkkitehtikilpailulla, jonka tulokset julkistettiin viime vuonna. (Lue lisää: Viisykkönen 12.4.2016)
Tällä hetkellä Tallinmäen suunnittelualueella ei asu juuri ketään. Tavoitteena on tuoda uudisrakentamisella alueelle satoja uusia asukkaita.
Torin ympärille on hahmoteltu 4-5 -kerroksisia taloja, joiden alakerroksiin tulisi kivijalkamyymälöitä.
Säästöpankkitalon uudisrakennusta on suunniteltu kiinteistöyhtiön toimitusjohtajan Peter Mattsonin mukaan senioriasumiseen.
Kiinteistöön voisi tulla arviolta 40-50 asuntoa. Taloon on kaavailtu myös yksityisiä hoivapalveluita, jotka olisivat talon asukkaiden ja muidenkin käytössä.
Kiinteistöyhtiö on Mattsonin mukaan käynyt neuvotteluja kohteen toteutuksesta rakennusyhtiön kanssa.
Yhteistyökumppani on toteuttanut samanlaisia hankkeita aikaisemminkin.
Tallinmäen alueen suunnittelussa yksi iso haaste ovat pysäköintipaikat.
− Toivoisimme, että pysäköintinormeja helpotettaisiin tässä kohteessa. Oletettavaa on, että senioritalon asukkailla ei ole niin suurta tarvetta autopaikoille kuin normaalisti asuntokohteissa, Mattson toteaa.
Arkkitehtikilpailun voittajasuunnitelmassa on ehdotettu autopaikkoja torin alle kahteen kerrokseen.
Maanomistajat ovat Mattsonin mukaan vastustaneet ajatusta, koska autopaikalle tulisi hintaa jopa 80 000 euroa ja myös liikenteen ohjaaminen toriparkkiin olisi hankalaa.
Tallinmäen asemakaavan muutos valmistunee parin vuoden kuluessa. Rakennustöihin voitaisiin näillä näkymin päästä 3-4 vuoden kuluttua.
Kommentit (3)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (3)
Kommentoi