Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Juna-aseman saneeraus alkaa vihdoinkin − jatkossa pyritään varmistamaan, että tunneli pysyy siistinä
16.03.2018
13:14
(13) kommenttia
Juna-aseman saneeraus alkaa vihdoinkin − jatkossa pyritään varmistamaan, että tunneli pysyy siistinä
Kirkkonummen surullisen kuuluisan "käyntikortin", alikulkutunnelin saneeraus juna-asemalla on viimeinkin alkamassa. Alueen valvonta on tarkoitus saada myös kuntoon.
Kirkkonummen yhdyskuntatekniikan lautakunta valitsi torstai-iltana urakoitsijan saneeraustyölle.
Tarjouskilpailussa halvimman tarjouksen jätti Destia Oy, jonka hinta urakalle on jotakuinkin tasan miljoona euroa.
Urakkasummasta valtio maksaa runsaat 600 000 euroa ja Kirkkonummen kunta loput.
Rautatieaseman alikulkutunnelin ongelmana on ollut kautta vuosien jatkuva ilkivalta, joka on vain pahentunut. Seinät ja erityisesti hissit ovat järkyttävässä kunnossa.
Ilkivallan varalle myös tunneliin on remontin yhteydessä tulossa kameravalvonta.
Asemalaitureiden ylläpidosta vastaava Liikennevirasto on viime vuosina laajentanut kameravalvontaa kaikille asemille.
Kirkkonummen asematunneli on kunnan omistama ja hoidossa, mutta remontin yhteydessä valvonta saadaan rakennettua myös tunneliin.
Kaikkien rautatieasemien turvallisuutta seurataan keskusvalvomosta vuorokaudet ympäriinsä.
Tosin jokaista kameraa ei pystytä herkeämättä seuraamaan, mutta kamerat tallentavat valvontakuvaa koko ajan.
Asematunnelin remontti alkaa heti, kun lautakunnan päätös on saanut lainvoiman ja urakkasopimukset allekirjoitettu.
Työ kestää ensi vuoden kevääseen. Tunneli on koko ajan avoinna, ja remontti tehdään vaiheittain.
Kommentit (13)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (13)
Tunneli menisi Asemankaaren tien ali ja tulisi maan päälle Asematielle.
Tosin mennee varmaan vielä kymmenisen vuotta ennenkuin tämä tunneli toteutuu...
luiskaan voisi tehdä kaaren , niin että ulostulo olisi "Citymarketin" päin.
Samalla KUNTA pitäisi päättää että siivous olisi ainakin 2 kertaa kuussa.
Eikä niin kuin nyt KERRAN VUODESSA.
Tunnelissa ja asemalaiturilla on aina sama kaveri pyörimässä ja kuseksimassa nurkkiin ja kukaan/mikään taho ei häntä sieltä ole 15 vuoden aikana poistanut.
Joten ihan turhaa tuulettaa siitä että tuo paikka jotenkin siistiytyisi. Niin ei käy jollei paikan säännölliseen siivoamiseen myös kiinnitetä jatkossa kunnolla huomiota. Valvontakamerat ei paikkaa puhtaana pidä.
Kommentoi