Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Oikeus näytti vihreää valoa − kolme yhtiötä sai ympäristöluvan louhia kallioita yli 20 hehtaarin alueella
13.07.2018
13:21
(11) kommenttia
Oikeus näytti vihreää valoa − kolme yhtiötä sai ympäristöluvan louhia kallioita yli 20 hehtaarin alueella
Korkein hallinto-oikeus on antanut ympäristöluvat erittäin mittavaan kalliolouhintaan Kirkkonummen Vuohimäessä. Oikeus hylkäsi asukkaiden tekemät valitukset.
Vuohimäessä on taisteltu lähes 10 vuotta kallioalueiden louhinnasta ja kivenmurskauksesta.
Kysymys on kantatie 51:n varrella noin 23 hehtaarin alueesta, joka ulottuu rantaradan poispuolelle.
Maa-alueet omistavat Kirkkonummen kunta, Nokia Oy ja Svenska småbruk och egna hem –yhdistys.
Maanomistajat ovat tehneet sopimukset kolmen yhtiön kanssa louhinnasta, ja yhtiöt ovat jo vuosia sitten anoneet toiminnalle tarvittavia lupia.
Yhtiöt ovat Destia Oy, Lemminkäinen Infra Oy ja Oy Göran Hagelberg Ab.
Kirkkonummen rakennus- ja ympäristölautakunta myönsi louhintaluvat runsaat kaksi vuotta sitten.
Päätöksestä valittivat alueen 80 asukasta ja Kirkkonummen ympäristöyhdistys. Valituksen tekijät ovat vedonneet melu- ja muihin ympäristöhaittoihin sekä luontoarvojen lopulliseen tuhoamiseen alueella.
Vaasan hallinto-oikeus piti kunnan antaman luvan pääosin voimassa, ja tänään (13.7.) myös Korkein hallinto-oikeus on tehnyt samanlaisen päätöksen eli hylännyt valitukset.
Molemmissa oikeusasteissa on lisätty erilaisia ehtoja kallionlouhinnalle ja kivenmurskaustoiminnalle.
Asukkaiden puolesta asiaa hoitava varatuomari Leea Salminen on pettynyt KHO:n päätökseen, mutta muistuttaa, että prosessin aikana lupaehtoihin on saatu useita muutoksia.
KHO:n tuoreessa päätöksessä on velvoitettu tutkimaan lepakoiden elinolosuhteita alueella ennen kuin toiminta voi alkaa.
Salminen toteaa lisäksi, että oikeusprosessi ei ole vielä ohi. Helsingin hallinto-oikeudessa on käsittelyssä valitukset, jotka on tehty maa-aineisten ottoluvista. Hallinto-oikeuden päätöksiä Helsingistä odotetaan piakkoin ja niistäkin voi valittaa Korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
Samaiselle alueelle Vuohimäessä on suunnitteilla myös ampumarata. KHO hylkäisi radasta tehdyt valitukset viime toukokuussa. (Lue: Viisykkönen 18.5.)
Lue lisää:
> KHO:n 13.7. tekemät päätökset löytyvät täältä
Kommentit (11)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (11)
vuokralainen maksaa alueelta irrotetusta kiviaineksesta yksikköhinnalla
1,297 euroa/m3ktd= 0,48 euroa/tonni." Tässä vähän vertailua 600 m2 vuokratonttien haltijoille siitä mitä 17 hehtaarin vuokraaminen maksaa. Ja, että oikein 50 senttiä tonnilta saadaan kivestä joka viedään Viroon tienpohjaksi. Olisin kyllä mieluimmin pitänyt kalliot ja marjamaat kuntalaisten käytössä.
Matalat taajuudet kantautuvat erittäin pitkälle. Tästä esimerkkinä, keväällä ammuttin Helsigin ulkopuolella tykillä. Ääni kantautui Kirkkonummelle asti. Reippaasti uli 30 km.
Kirkkonummella ympäristöviranomaiset kun ovat jotain biologeja ja kasvitietelijöitä niin tällaista pääsee tapahtumaan.
Onhan alueen asunnot tarkistettu , että voivat laskuttaa yrittäjää aiheutuvista halkeamista.
Mikäli kivi-aines pitää hakea niin kaukaa ettei sen louhiminen haittaa ketään niin kustannukset nousee, joista taas sitten valitetaan.
Kommentoi