(4) kommenttia

Eetu on Vuoden lintuharrastaja – tuntee varsinkin lintujen äänet, ladannut nettiin lähes tuhat äänitettä

Vuoden nuori lintuharrastaja. (kuva: Pekka Ikonen)

Lintujen suojelu- ja harrastusjärjestö BirdLife Suomi on valinnut kirkkonummelaisen Eetu Paljakan vuoden 2019 nuoreksi lintuharrastajaksi.

Sunnuntaina 18 vuotta täyttänyt Eetu on harrastanut lintujen tarkkailua jo noin kymmenen vuotta.

Eetu on ollut pienestä pitäen kiinnostunut etenkin lintujen äänistä. Niiden tuntijana hän onkin tehnyt vaikutuksen muihin lintuharrastajiin ja jakanut äänityksiään verkossa

Xeno-canton lintujen äänien verkkosivustolle hän on ladannut lähes tuhat äänitettä noin 150 lintulajista.

Eetu on kantava voima Helsingin Seudun Lintutieteellisen Yhdistyksen Tringan lasten ja nuorten toiminnassa.

Hän on toiminut oppaana lasten retkillä kolme vuotta ja muissakin tapahtumissa viime vuodesta lähtien.

Viime vuosina Eetu on vieraillut ahkerasti Uudenmaan lintuasemilla, Kirkkonummen Rönnskärillä ja Hangossa. Nykyään hän kuuluu Rönnskärin lintuaseman vakiomiehittäjiin.

BirdLife Suomi on vuodesta 2000 lähtien valinnut vuoden nuoren lintuharrastajan. Palkinnolla halutaan kannustaa nuoria aktiiviseen lintuharrastus- ja järjestötoimintaan.

(4) kommenttia
Kommentit (4)

Kommentit (4)

Ottakaa nuoret mallia! Vähemmän örvellystä ja mars luontoon..
Hyvä juttu :)
Hieno harrastus!
Rami
Onnea ja kiitos toiminnastasi, Eetu!
Sieppo
Linnut on upeita. :)
Hienoa!

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä