(6) kommenttia

Pursiseura vuokraa kunnalta ranta-aluetta, kunnes mittavat suunnitelmat valmistuvat alueelle

Jollarannassa järjestettiin kesällä 2015 nuorten PM-purjehdukset. Sitä ennen kunta kunnosti ranta-aluetta.

Kirkkonummi vuokraa ainakin muutamaksi vuodeksi Kantvikin Purjehtijoille ranta-aluetta, jossa pursiseura on pitänyt kevytveneiden tukikohtaa jo pitkään.

Kunta on vuokrannut Jollarantana tunnetusta merenranta-alueesta runsaan 1,6 hehtaarin alueen neljäksi vuodeksi.

Vuokra on 2 400 euroa vuodessa, ja sopimusta voidaan sen jälkeen jatkaa vuosi kerrallaan.

Jollaranta on keskeisin kohde, jossa Kirkkonummi pyrkii suunnittelemaan korkeatasoisen uuden pienvenesataman, rantaraitin ja asuntoja merenrannalle.

Alueen suunnittelu on käynnissä osana laajempaa koko Kantvikia käsittävää yleiskaavaa.

> Tältä näyttäisi Meri-Kirkkonummi – kaikille avoin merenranta, 300 uutta venepaikkaa, uimaranta ja ravintola (Viisykkönen 22.10.2021)

Kirkkonummen kunta hankki nykyisen Jollarannan alueelta maata runsaat kuusi vuotta sitten vaihtokaupalla Helsingin kaupungin kanssa.

Kunta sai rakentamatonta metsäistä aluetta Strömsbyn rantavyöhykkeeltä noin 18 hehtaaria ja Helsingin kaupunki puolestaan yritystontteja läheiseltä teollisuusalueelta.

Yritystontit on tarkoitus myydä tai vuokrata venepalveluihin liittyvään yritystoimintaa, jota alueella jo on.

Kunnalla oli jo aiemmin omistuksessa pieni pala osa nykyistä Jollarannan aluetta.

> Kirkkonummi ostaa Helsingiltä pienen pätkän merenrantaa (Viisykkönen 29.10.2015)

(6) kommenttia
Kommentit (6)

Kommentit (6)

Hiljaa hyvää tulee: valppaana kuntalaisena huomasin myös, että ykkönen jäi pois. Arvaan toisinpäin eli 1.4 vuotta.
Nopeasti hyvää tulee
Ja vielä kun Kantvikin purjehtijat viitsisivät vaivautua pitämään tuon koko alueen SIISTINÄ!!
Mutta ei. Vuodesta toiseen samat roskat lojuu maassa, ja käyttämättömät tilat lahoaa paikalleen. Vanhat rumat betonilaiturin jämät rumentavat rantaa ja veneenlaskupaikkojen laatat rantavedessä rikkinäisiä ja rumia.

Luulisi paikkojen pitämisen ehjänä ja siistinä kuuluvan tuohon sopimukseen myös.
Todella epäsiistinä pidetty paikka
onko veneenlasku ramppia?
HT-73
Tämä on jo hyvä alku.
Onnittelut.
Tomppa.
Nyt eletään Kirkkonummella, tekstissä lukee aikaisinta 4v päästä mutta kunta tuntien siitä on jäänyt ykkönen pois edestä.
Hiljaa hyvää tulee.
Äkkiä rakentaminen käyntiin, jotta saadaan hieno ranta-alue hyödynnettyä asumiseen ja virkistyskäyttöön. Tuo myös hyviä veronmaksajia kuntaan.
Tomppa

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä