Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Maahanmuuttovirasto: Kirkkonummen tarjoamille tiloille ei tarvetta – ukrainalaislapsia 47 nyt koulussa
25.04.2022
16:52
(7) kommenttia
Maahanmuuttovirasto: Kirkkonummen tarjoamille tiloille ei tarvetta – ukrainalaislapsia 47 nyt koulussa
Maahanmuuttovirasto on ilmoittanut, ettei Kirkkonummen kunnan tarjoamille tiloille vastaanottokeskuksen toimintaa varten ole tällä hetkellä tarvetta.
Kirkkonummi on aiemmin kertonut virastolle, että entinen Volsin hoivakoti ja Killinmäen keskuslaitoksen tyhjillään olevat tilat voivat tarvittaessa toimia vastaanottokeskuksina.
Maahanmuuttovirasto (Migr) kertoi kunnalle maanantaina, ettei Kirkkonummen kunnan tarjoamalle kapasiteetille ole välitöntä tarvetta.
Migrin mukaan tässä vaiheessa käytetään ensisijaisesti asuntopohjaisia vastaanottokeskusratkaisuja.
Laitosmallisia, joita Kirkkonummen tilat ovat, operoi pääkaupunkiseudulla Luona Oy Migrin kanssa tehdyn sopimuksen mukaan.
Luonan yksiköt ovat lähinnä transit-yksiköitä, joissa asukkaat odottavat pääsyä asunnonomaisiin yksiköihin.
Migrin tietojen mukaan Kirkkonummella oli viime viikolla 60 ukrainalaista yksityismajoituksessa, joista 30 on alle 18-vuotiaita.
Tosin paikallisten tietojen mukaan ukrainalaisia on Kirkkonummella ykistyismajoituksessa enemmän kuin Migr on ilmoittanut.
Suurin osa heistä asuu hotelli Silmussa Evitskogissa. Kunta ja Migr eivät nykyisten sääntöjen mukaan voi korvata yksityismajoitusta.
Yksityismajoituksessa olevat saavat vastaanottorahan ja tulkkipalvelut Nihtisillan vastaanottoyksiköstä Espoossa.
Ehtona on, että myös yksityismajoituksessa olevat ovat kirjautuneet vastaanottokeskukseen.
Kunta puolestaan huolehtii välttämättömästä terveydenhuollosta ja lasten koulunkäynnistä. Valtio korvaa kunnille aiheutuneet kustannukset.
Tällä hetkellä perusopetuksen valmistavassa opetuksessa Kirkkonummella on Ukrainasta tulleita oppilaita 47, joista Gesterbyssä 15, Vuorenmäessä 15, Veikkolassa 9, Kantvikissa 2 ja Nissniku 6.
Kansalaisopistossa on ollut jo kielikursseja, joihin on osallistunut ukrainalaisia maksutta. Kursseilla on yhteensä noin 50 ukrainalaista.
Kirkkonummelaiset toimijat Röda Korset, ruotsinkieleinen seurakunta ja Luckan järjestävät yhdessä Kirkkonummen kunnan kanssa tiedotustilaisuuden ukrainalaisille torstaina 12.5. klo 15-17.30 kunnantalolla. Tilaisuus tulkataan.
Kommentit (7)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (7)
Kommentoi