(2) kommenttia

Datakeskuksia syntyy kuin sieniä sateella – Microsoftilla uusi hanke myös Vihdissä

Havainnekuva uudesta datakeskuksesta, jota suunnitellaan Kirkkonummelle Kolabackeniin Sundsbergin lähelle. (kuva: Sweco)

Microsoft aikoo rakentaa Etelä-Suomeen kolmannen datakeskuksen Kirkkonummen ja Espoon hankkeiden lisäksi.

Uuden datakeskuksen sijaintipaikka on Vihti.

Maaliskuussa Microsoft ja Fortum kertoivat Espooseen ja Kirkkonummelle sijoittuvista datakeskuksista.

Vihtiin suunniteltu kolmas datakeskus täydentää Microsoftin datakeskusalueen konseptin, johon kuuluu kolme erillistä ja itsenäisesti toimivaa, mutta toistensa kanssa synkronoituvaa datakeskusta. Microsoft kertoo tiedotteessaan.

Näin varmistetaan yhtiön mukaan asiakkaiden datan turvaaminen mahdollisimman pienellä vasteajalla kaikissa olosuhteissa.

Rakentamisen Vihdissä on määrä alkaa, kun kaikkien kolmen sijaintipaikan kaavat on vahvistettu ja tarpeelliset luvat saatu.

> Lue lisää: Kirkkonummesta piste Microsoftin maailmankartalle – datakeskukseen aluksi 40 työntekijää, loppuvaiheessa yli 200 (Viisykkönen 24.5.2022)

Myös It-palveluyhtiö CGI ja datakeskuksiin erikoistunut Equinix kertoivat tänään avaavansa Suomeen uuden datakeskuksen, jonka on määrä palvella julkista sektoria.

Datakeskus tulee yhtiöiden tiedotteen mukaan jonnekin päin Etelä-Suomen.

Tiedotteessa ei mainittu, onko hanke sama, josta Microsoft tänään kertoi.

(2) kommenttia
Kommentit (2)

Kommentit (2)

Suomi on otollinen banaanivaltio tällaisille hankkeille, samoin kuin kaivoksille ja muille ympäristön kannalta turmiollisille teoille. Tyypillinen piirre banaanivaltioille on se, että asukkailta ei kysytä mitään, ja vaikka kysyttäisiinkin, niin sillä ei ole mitään merkitystä mihinkään, eli tullaan vaan maskuliinisella uholla alueelle ja jyrätään hanke läpi.

Kuinka paljon tämänkin datakeskushirviön alta kaadetaan metsää, mikä vain kiihdyttää ilmastonmuutosta entisestään? Rakennusvaiheessa käytettävän fossiilisen polttoaineen määrä tulee myös olemaan valtava, puhumattakaan kaikista muista luonnonvaroista, joita tähän hirvitykseen kipataan sekä rakennusvaiheen että käytön aikana.

Kasvottomilta firmoilta, kunnilta ja muilta puoltajatahoilta kaikenlainen diipadaapa pölinä egologisuudesta, ilmastonmuutoksen torjunnasta ja ympäristöystävällisyydestä on pelkkää sananhelinää, silmänlumetta ja viherpesua, sillä tallaisten jättihankkeiden aiheuttamaa ympäristötuhoa ei jokin kuolleesta materiaalista tehty hirviölaitos kompensoi mitenkään eikä milloinkaan; ne vain lisäävät tuhojen määrää valtavin harppauksin.

Datakeskushirviöt ja vastaavat tuhohankkeet on syytä jättää toteuttamatta, ja niiden sijaan on keskityttävä oikeasti ilmastonmuutosta hillitseviin toimiin, kuten metsien laajamitaiseen istuttamiseen ja maapinnan kuorruttamisen vähentämiseen asfaltilla ja betonilla.
SP
Sienet nousevat parissa päivässä sateen jälkeen -tuskin datakeskus?
lantamato

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä