(0) kommenttia

Erillinen rokotuspiste suljetaan – ehti toimia tasan vuoden, yli 84 000 koronapiikkiä on annettu

Kirkkonummen terveyskeskus sulkee 21.3. väliaikaisen rokotuspisteen liikekeskuksen päädyssä.

Koronarokotuksia annetaan jatkossa keskustan pääterveysasemalla ja Kkskustan perhekeskuksen neuvolassa.

Rokotustahti on hiipunut talven mittaan, eikä erillistä tilaa enää tarvita.

Rokotuspiste ehti toimia melko lailla tasan vuoden. Kun se avattiin viime maaliskuussa, silloin arvioitiin, että rokotuspistettä tarvitaan seuraavaan syksyyn saakka.

Tiloja tarvittiin kuitenkin pidempään sen jälkeen, kun Suomessa päätettiin ryhtyä antamaan kolmansia koronarokoteannoksia.

Kirkkonummelaiset ovat saaneet tähän mennessä yli 84 000 ”koronapiikkiä”.

Aikuisista 18 vuotta täyttäneistä kirkkonummelaisista on saanut ensimmäisen koronarokotteen lähes 90 prosenttia väestöstä.

Toisen annoksen on saanut runsaat 87 prosenttia ja kolmannen 65 prosenttia aikuisista.

Valtaosa rokotuksista on annettu Ostarin tiloissa.

Liikekeskuksen alakertaa ryhdytään muuttamaan lähes kokonaan Winellska skolanin yläluokkien väistötilaksi.  

Koronarokotukseen voi edelleen varata ajan osoitteessa koronarokotusaika.fi tai puhelimessa jättämällä takaisinsoittopyynnön numeroon 09 29683401.

(0) kommenttia
Kommentit

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä