Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Fyyrille kotimaisen arkkitehtuurin ykköspalkinto – näin runollisesti filosofi Esa Saarinen perustelee valintaansa
04.10.2021
16:00
(15) kommenttia
Fyyrille kotimaisen arkkitehtuurin ykköspalkinto – näin runollisesti filosofi Esa Saarinen perustelee valintaansa
Kirkkonummen uusi pääkirjasto on tänään suomalaisen arkkitehtuurin pääpuheenaihe. Fyyri on valittu tämänvuotisen Arkkitehtuurin Finlandia -palkinnon saajaksi.
Kahdeksatta kertaa tänä vuonna myönnetyn palkinnon ratkaisi loppuvaiheessa filosofi Esa Saarinen.
Kilpailun idea on, että Arkkitehtiliiton nimeämä alan asiantuntijaraati valitsee ehdokkaat, ja sen jälkeen lopullisen ratkaisun tekee tunnettu henkilö, joka ei ole arkkitehti.
Palkintoon olivat ehdolla Fyyrin lisäksi Helsingin kaupungin rakennuttama virastotalo ja Ylivieskan kirkko.
Näin Saarinen perustelee valintaansa:
− Fyyrin arkkitehtuurissa nousee esiin tyylikkäästi kaksi kirjaston ydinasiaa: kirjat ja niiden lukeminen.
− Kirjastojen tulee uusiutua, kuten Kirkkonummi on tehnyt. Kirjaston kautta yhteisö palvelee itseään ja rakentaa tulevaisuuttaan tarjoamalla jokaiselle tilan ajatella enemmän, ajatella toisin, uusin ja odottamattomin tavoin, sävyin ja sananvalinnoin.
− Kirjaston filosofia on demokratian, tasavertaisuuden, ihmisyysuskon pysyvästi ajankohtainen kulmakivi, Saarinen sanoo.
− Nykyaikaisen kirjastoajattelun mukaisesti Fyyri on monitoimitila, mutta tämä hallintokielinen nimike ei tee sille oikeutta. Kyse on ilmapiirin vaalimisesta ja kohtaavuudesta ja siitä elintärkeästä yhteisöilmiöstä mikä syntyy, kun ihmiset kokevat omakseen jonkin mikä yhdistää.
Fyyrin suunnittelusta vastasi JKMM Arkkitehdit. Pääsuunnittelijana hankkeessa toimi Teemu Kurkela, projektiarkkitehtina Jukka Mäkinen ja sisustusarkkitehtina Tiina Rytkönen.
− Kirjastolaitosta on rakennettu yli sata vuotta ja yhä se uudistuu vuosikymmenen välein, Kurkela sanoo.
− On ollut hienoa olla suunnittelemassa Kirkkonummen uudistuvaa keskustaa ja tulevaisuutta. Kirjaston paikka julkisena rakennuksena torin ja keskiaikaisen kirkon rinnalla on ainutlaatuinen. Jos kirkko on yhteisön sydän, niin kirjasto on sen aivot, Mäkinen toteaa.
Arkkitehtuurin Finlandian ovat aikaisemmin saaneet seuraavat hankkeet:
2014: Puolan juutalaisten historiallinen museo (suunnittelija Rainer Mahlamäki)
2015: Jyväskylän Kuokkalassa sijaitseva Puukuokka-kerrostalo
2016: Rovaniemen keskuskentän monitoimirakennus Railo
2017: Aalto-yliopiston Harald Herlin -oppimiskeskuksen peruskorjaus
2018: Helsingin uusi lastensairaala
2019: Käärmetalon peruskorjaus Helsingin Käpylässä
2020: Helsingin Olympiastadionin korjaus- ja uudistustyö
Kommentit (15)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (15)
Rahaa alkaa palaa lisäääää..
Kommentoi