(2) kommenttia

Ikean naapuriin suuri kauppakeskus – päätös syntyi viimein

Lommilaan on tulossa toimistoja, kauppoja ja ehkä hotelli. Havainnekuvassa vasemmalla nykyinen Ikea ja vasenyläkulmassa Espoon keskus. (Kuva: Arkkitehdit Tommila Oy)

Kymmenisen vuotta käännelty Lommilan kauppakeskushanke sai taas vihreää valoa. Espoon valtuusto hyväksyi toistamiseen alueen kaavan.

Espoon keskuksen naapuriin kaavailtu uusi kauppakeskus on ollut hyvin ristiriitainen hanke. Suurin vääntö on käyty sijainnista. Hankkeen vastustajat pelkäävät, että uusi kauppakeskus näivettää Espoon keskuksen (katso sijainti, kartta alla).

Kaavatyö laitettiin alkuun vuonna 2006. Vetureina hankkeelle ovat olleet HOK-Elanto ja Kesko, jotka olisivat halunneet Lommilaan Prisman ja Citymarketin.

Isot ketjumarketit torjuttiin, eikä uusi kaava mahdollista yli 4 000 neliön päivittäistavarakauppoja alueelle.

Espoon kaupunginvaltuusto hyväksyi Lommilan kaavan maanantai-iltana äänin 50-20. Edellinen päätös kaatui jääviysvalitukseen.

> Lommilan kauppakeskus tyssäsi taas – päätös kaatui vaalitukeen (29.6.)


(2) kommenttia
Kommentit (2)

Kommentit (2)

On tota odotettu, tulis äkkii mut on siin myös huono puoli meijän vuokrat nousee ku tulee lähikauppa!
Veijo Hyvärinen
Suora ramppi Kehä kolmoselta Prisman parkkihalliin ja kuluttaja kiittää.
Kauko Kukko

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä