K-nummen työntekijät: Malttia säästöihin
Kirkkonummen kunnan työntekijäjärjestöt vaativat työantajaltaan malttia tulevissa säästöpäätöksissä. Työntekijöiden kuusi ammattijärjestöä paheksuvat yhdessä kunnan harkitsemien yt-neuvottelujen laajuutta ja pikaista aikataulua. Järjestöt toimittivat tänään yhteisen kannanoton kunnanhallitukselle, joka käsittelee yt-neuvottelujen aloittamista tämän illan kokouksessa.
Ammattijärjestöt sorvasivat mielipiteensä pikavauhtia, sillä kunnanjohtajan yt-esityksestä kerrottiin vasta viime torstaina. Kunnanjohtaja Tarmo Aarnio esittää aloitettavaksi yt-neuvotteluja, joissa tavoitteena on 150 henkilötyövuoden ja kuuden miljoonan euron säästöt. Jos kunnanhallitus päättää, yt-neuvottelut alkaisivat jo ensi maanantaina.
Pääluottamusmies Sari Manninen JUKO:sta ihmettelee miksi kunnan työntekijöiden pitäisi yksin joutua säästöissä maksumiehiksi. Mannisen mielestä kunnan pitäisi miettiä ensin veronkorotuksia, omaisuuden myyntiä ja lainanottoa.
Manninen pelkää erityisesti sitä, että säästöissä unohdetaan pitkänjänteinen henkilöstöpolitiikka. Hän toivoo kestäviä päätöksiä eikä lyhytnäköisiä säästöjä, jotka lopulta maksavat enemmän kuin säästävät.
Henkilöstöjärjestöt myöntävät, että kunnassa on tällä hetkellä tiukka taloudellinen tilanne, mutta kunta ei kuulu kriisikuntien joukkoon. Järjestöt muistuttavat, että hyvää henkilöstöpolitiikka voidaan harjoittaa tiukkoinakin aikoina, ja taloudellisen kriisin jälkeen tulee noususuhdanne, jolloin alkaa kilpailu osaavasta työvoimasta.
Todennäköisesti ensi viikolla alkavien yt-neuvottelujen aikana puhutaan varmuudella myös erilaisista työntekijöiden kanssa tehtävistä säästösopimuksista kuten lomarahojen leikkaamisesta. Manninen sanoo, että ainakaan kunnan suurin ammattijärjestö JUKO ei tee paikallisesti mitään säästösopimuksia, joilla leikataan palkka-tai muita etuisuuksia. Sellaisia päätöksiä voi vain JUKOn keskusjärjestö tehdä.
Kirkkonummen kunnalla on runsaat 2.300 työntekijää. JUKO-laisia – kuten opettajia – on henkilöstöstä eniten eli yli 600. Seuraavaksi suurin ryhmä on JHL, sen jäseniä on kunnan töissä reilut 500. Muut työntekijäjärjestöt ovat Jyty, KTN, SuPer ja Tehy.
Kommentit (7)
Mitähän persut olis tehnyt jotta kunnan ei tarvitsisi aloittaa YT-neuvotteluita?
"Meillä ei takki käänny!
Me KirPeät olemme näkyvä osa kunnassamme, joukkomme kasvaa tasaisesti ja varmasti. Pyrimme kehittämään toimivampaa, oikeudenmukaisempaa, luontoarvot, lapset ja lapsiperheet, sekä vanhukset huomioon ottavaa Kirkkonummea. Yrittäjyys on lähellä sydäntämme ja teemme päätöksiä, joilla Kirkkonummi saadaan houkuttelevaksi yrittäjäystävälliseksi kunnaksi.
Lähtökohtamme on kuntalaisten hyvinvointi ja oikeudenmukainen sekä tasapuolinen kohtelu kielestä riippumatta. Vastustamme kuntien pakkoliitoksia ja kannatamme lähidemokratiaa. Olemme huolestuneita nuorison syrjäytymisestä ja koulujen sekä vanhusten huollon resursseista. Vaadimme riittäviä resursseja kuntalaisten perusturvallisuuden ylläpitämiseksi. Ajamme korruption kitkemistä ja päätöksenteon avoimuutta. Tuomme esiin epäkohtia muiden toimijoiden kanssa.
Mottomme on KRITIIKKIÄ JA RATKAISUJA!"
Joten miten ratkaistaa kunna rahaongelmat?? :-)
Eikä Kirkkonummi ole tässä yksin: Järvenpään tavoitteena 13m€ säästöt henkilöstömenoissa, Kerava ei ole suoraan sanonut tavoittelemiensa säästöjen määrää, mutta aikoo perustaa henkilöspankin, Jyväskylästä, Salosta ja Kouvolasta nyt puhumattakaan.
Kommentoi