Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Kirkkonummelle tulossa jopa 1 000 autoa cruisailemaan – Poliisi: Tämä on tällaista kissa ja hiiri leikkiä
20.05.2022
09:47
(21) kommenttia
Kirkkonummelle tulossa jopa 1 000 autoa cruisailemaan – Poliisi: Tämä on tällaista kissa ja hiiri leikkiä
Kevät tuo tulleessaan myös autojen ja mopojen kokoontumiset, joista yhden mittavimmista odotetaan starttaavan Kirkkonummelta lauantai-iltana.
Kyse on niin sanotuista Facebook-tapahtumista, joilla ei julkisesti ole järjestäjää. Nykyisin koollekutsuminen tapahtuu FB:a uudemmissa somekanavissa kuten TikTokissa.
Kirkkonummella kokoontumisia on ollut jo vuosien ajan. Lähtöpaikkana ovat olleet Prisman ja Citymarketin parkkialueet ja lähikadut, josta pitkät autoletkat ovat lähteneet joukolla ajelemaan 100-150 kilometrin taipaleille.
Kirkkonummella cruising-tapahtumien ”koollekutsujana” on NCK Kirkkonummi -team.
Viisykkösen haastattelema jäsen kertoo, että heitä on runsaan 10 kirkkonummelaisen henkilön joukko, jota yhdistää autoharrastus.
Teamin jäsenet haluavat pysyä nimettöminä. Syykin on selvä. Poliisi suhtautuu cruising-tapahtumiin nihkeästi ja pitää niitä laittomina.
Poliisin mukaan näin suurilla tapahtumilla pitäisi olla aina joku järjestäjätaho, joka kantaa vastuuta.
NCK-teamiläinen vetoaa siihen, että he eivät järjestä mitään tapahtumaa, vaan he kutsuvat kavereitaan tiettyyn aikaan ja tiettyyn paikkaan.
Tarkka lähtöpaikka kerrotaan yleensä some-kanavilla vasta samana päivänä. Kirkkonummi cruising on kutsuttu koolle lauantaina 21.5. kello 18.
NCK-laiset haluaisivat kehittää ja muuttaa tapahtuman läpinäkyväksi ja kokonaan julkiseksi. Siksi taustalle on perustettu yhdistyskin, joka järjestää ravintoloiden kanssa ihan julkisesti bileiltoja.
− Olemme yrittäneet olla yhteydessä Kirkkonummen kuntaan ja pyytäneet kuntaa mukaan kehittämään tapahtumaa, jolla voisi kerätä varoja esimerkiksi nuorten mopoharrastukseen, mutta vastakaikua ei ole saatu, NCK-teamiläinen kertoo.
Kokoontumispaikat ovat isoja parkkialueita. Koollekutsujat kertovat ottavansa parkkialueiden omistajiin yhteyttä ja kysyvänsä lupaa.
− Lupaa ei ole annettu, mutta toisaalta ei ole koskaan kiellettykään tulemasta.
Ylikomisario Jussi Päivänsalo Länsi-Uudenmaan poliisista tuntee hyvin cruising-ilmiön, joka on hänen mukaansa koko ajan yleistymässä. Hän puhuu jo ikuisuusongelmasta.
− Tämä on tällaista kissa ja hiiri -leikkiä. Poliisi tietää tapahtumista ennakkoon ja on paikalla, mikä syö poliisin liikennevalvontaresursseja paljon, sanoo Päivänsalo.
Poliisi on tehostanut Päivänsalon mukaan seurantaa ja Uudellamaalla on sovittu, että Itä-Uudenmaan poliisi koordinoi sitä.
− Pyrimme lähettämään jo ennakkoon kokoontumispaikoille kaksi partiota, mikä yleensä saa joitakin epäröimään pysäköintiä. Puutumme kaikkiin ylilyönteihin. Tämä on poliisille hankalaa, koska ajot voivat ulottua useiden poliisilaitosten alueelle.
Ratkaisua cruising-tapahtumiin ei poliisilla ole näköpiirissä, eikä niitä pystytä oikein kieltämään eikä estämään.
Kokoontumislaista, jolla kokoontumisia voitaisiin kieltää, ei Päiväsalon mukaan varmaankaan löydy ratkaisua. Toiminta on jo niin laajaa ja suurta.
Kirkkonummelle on tulossa joka tapauksessa vilkas lauantai-ilta ja jopa 1 000:ta autoa odotetaan.
− TikTokissa on tuoretta mainosvideota katsottu noin 30 000 kertaa. Olen kuullut, että Vaasasta saakka olisi tulossa porukkaa, NCK-lainen kertoo.
Kommentit (21)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (21)
Kun on vara tällaiseen hulluuteen.
Nyt on Poliisin ja kunnan mietittävä kunnon otteita näiden "kansalaisten" varalle.. Ei voi niin ettei kuntalaiset saa vapaasti liikkua ilman häirintää.
Siksi kunnan ei missään nimessä kannata tukea tuota cruisailutoimintaa!!
Sitten se negatiivinen puoli. Työkeikalla viime perjantaina itä-Helsingissä kuulin puolivahingossa parin nuoren puhuvat tulevasta tapahtumasta. On kuulemma niiin hyvät huumemarkkinat Kirkkonummella ja se oli näiden (Sipoolaisten?) suurin syy taas tulla NCK:hon. Oli ilmeisesti viime vuonna mennyt lujaa ja nyt oli tarkoitus pistää tripit vielä paremmaksi.
Ajoa varten on viralliset sallitut paikat olemassa. Päihteet ja ylinopeudet eivät kuulu lajiin.
McDonalds ja Hesburger sekä polttoaineasemat tekivät hyvän tilin.
Muualla sai ajella rauhassa kun poliisit valvoivat tapahtumaa.
Ja Prisma & Citymarket, sulkekaa parkkipaikkanne vaikka betoni porsaille jos se ei muuten onnistu. Ei teidän kauppojen parkkipaikat ole tarkoitettu alun alkaenkaan tällaiseen toimintaan, vai kuinka?
Kommentoi