Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Kirkkonummen musiikkielämän voimannäyte: Lähes 300 soittajaa ja laulajaa esiintyy – vastaavaa nähty 30 vuotta sitten
31.05.2017
13:55
(4) kommenttia
Kirkkonummen musiikkielämän voimannäyte: Lähes 300 soittajaa ja laulajaa esiintyy – vastaavaa nähty 30 vuotta sitten
Kirkkonummen laaja musiikin harrastajien ja ammattilaisten kirjo nousee yleisön eteen harvinaisessa kavalkadissa ensi elokuussa.
Kirkkonummelainen musiikkielämä kokoaa voimansa yli viikoksi, jonka aikana voi kuulla lähes 300:a paikallista musisoijaa viidessä eri konsertissa.
Sävelten Mosaiikki -tapahtuma on osa Suomen 100-vuotisjuhlintaa Kirkkonummella, ja konserttisarja huipentuu Kirkkonummi-päiviin.
Tapahtuman ideoija ja liikkeellepanija Per Olof Munck on ollut järjestämässä jotain vastaavaa 30 vuotta sitten, jolloin järjestettiin Kirkkonummi soi -viikko.
− Tarkoitus on ollut koota nimenomaan paikallisia musiikin harrastajia, puoliammattilaisia ja ammattilaisia yhteen, jotta he pääsevät esille. Tähtiä ei muualta ole pyydetty mukaan, Munck selvittää tapahtuman ideaa.
Ajatus tapahtumasta syntyi, kun Munck rupesi viime vuoden puolella pohtimaan, mitä musiikkia Kirkkonummen Suomi100-viettoon voisi tuoda.
Suomen historia on lyönyt leimansa kirkkonummelaiseen musiikkielämään poikkeuksellisella tavalla.
− Kun Neuvostoliiton Porkkalan vuokra-aika alkoi, monet kuorot ja orkesterit lopettivat toimintansa. Perinne katkesi, kunnes 50-luvun lopulla ryhdyttiin jälleen luomaan pohjaa entistä monipuolisemmalle musiikkielämälle, Munck toteaa.
Ennen viime sotia Kirkkonummella järjestettiin muun muassa isoja laulujuhlia.
Vanhaa peruakin löytyy vielä. Lappböle hornkapell on perustettu viime vuosisadan alussa ja toimii jälleen muutamien taukojen jälkeen ja orkesteri esiintyy elokuun konsertissa.
Sävelten Mosaiikki järjestetään 20.-27.8.
Tarjolla on kansanmusiikkia, vaski- ja viihdemusiikkia sekä klassista.
Mukana on kuoroja, orkestereita, yhtyeitä, yksittäisiä artisteja, tanssijoita, nuoria ja varttuuneempia musiikin harrastajia sekä ammattilaisia.
Viikon ohjelmaan voi tutustua tästä.
Kommentit (4)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (4)
Toivottavasti kirkkonummelaiset kulttuurinystävät osallistuvat ahkerasti tapahtumiin.
Kommentoi