(33) kommenttia

Lähes koko valtuusto aloitteen takana: Kirkkonummen keskustaan toivotaan tekojääkenttää

Helsingin Rautatientorin tekojää on hyvin suosittu. Kentän laidalla on kahvila ja jäällä järjestetään ohjelmaa pitkin talvea. (kuva: Helsingin jääpuisto)

Kirkkonummen kunnanvaltuusto toivoo lähes yhtenä miehenä ja naisena, että kunta selvittäisi tekojääkentän rakentamisen kuntakeskuksen alueelle.

Uuden ulkoliikuntapaikan perustamisessa Kirkkonummelle neuvotaan aloitteessa, että esimerkkiä otettaisiin Helsingin Rautatientorin jääpuistosta ja Jyväskylän puistokoulun lähiliikuntapaikasta.

Rautatientorin jääpuisto on pystytetty kymmenkunta vuotta joka talvi noin viideksi kuukaudeksi.

Maksullisella tekojäällä on ollut vuosittain lähes 30 000 luistelijaa. Pääsymaksu on kuusi euroa aikuisilta ja kolme lapsilta.

Vantaalla selvitettiin muutama vuosi sitten tekojääkentän perustamista Tikkurilan keskustaan Rautatientorin tapaan.

Tekojää on investointina useiden satojen tuhansien hanke. Kylmälaitteistot maksavat noin 200 000 euroa.

Myös käyttökustannukset voivat lauhana talvena olla kovat.

Vantaalla arvioitiin, että Tikkurilaan toivotun jääpuiston energiakustannukset voivat olla 30 000 – 50 000 euroa vuodessa.

Aloitteen ovat tehneet valtuutetut Antti Kilappa (vihr.) ja Ari Harinen (sd.) ja ajatukseen on yhtynyt yli 40 valtuutettua.

Kirkkonummen liikuntalautakunnan vuonna 2014 teettämän selvityksen mukaan lapsista ja nuorista noin 80 prosenttia käyttää vapaa-ajallaan Kirkkonummella jääkenttiä.
 

(33) kommenttia
Kommentit (33)

Kommentit (33)

Sivut

Loistava idea. Tekojään rakentaminen on tärkeää, koska ylläpidettyjä ulkojäitä ei nykyajan leutoina talvina ole tosiasiallisesti lainkaan. Jäähallin yhteyteen rakennettuna se voidaan toteuttaa myös erittäin kustannustehokkaasti. Tekojää tulee rakentaa niin isona, että se mahdollistaa pikaluistelun ja mm. jääpallon pelaamisen. Nyt Kirkkonummelaiset pika - ja retkiluistelijat, sekä esim. Kalevan kierroksen luisteluun valmistautuvat kuntoilijat joutuvat ajamaan Oulunkylään asti.
Olli Peltonen
Entä kun tulee ensimmäinen korvaushakemus sisäilmaongelmien aiheuttamasta työkyvyttömyydestä? Onko päättäjät silloin priorisoineet peruspalveluita vai kivaa pikkuluxusta?
Näppylöillä
Kenelle ei kelpaa nykyiset jäät, menköön junalla rautatientorille. Helppo homma junalla. Ei omakaan palvelisi kaikkia kuntalaisia, on etelää, pohjoista ja itää myös keskusta-alueen lisäksi. Rahat järkeviin rahanreikiin!
Pöhlöä höpötystä
No sitäpä juuri! Ymmärrettävää on, että kunta joutuu priorisoimaan ja miettimään kuinka investoinnit maksetaan sekä laittamaan investoinnit järjestykseen. Sitä en kuitenkaan ymmärrä, että vapaa-ajan toiminnoilla ei olisi mitään merkitystä vaan ne pääsääntöisesti jää lakisääteisten palveluiden jälkeen.

Kuntamme on kokonaisuus ja totta kai toivon, että rakennukset saadaan laitettua kuntoon. Itsekin sisäilmalle altistunut, joten tasan tarkkaan tiedän, ettei luistelu paranna sisäilmaongelmaisen olotilaa. Enkä kyllä sitä kirjoituksessani kirjoittanutkaan.

Vertailu on aina haastavaa ja onneksi demokratia hoitaa tämänkin. Joko meille rakennetaan tekojää tai sitten ei. Erittäin yksinkertaista.
Jepulis
No sitä ulkopuolista rahoitusta (velkarahaa) kunta käyttää jatkuvasti investointeihinsa ja siksi Kirkkonummi velkaantuu tällä hetkellä kestämätöntä vauhtia. Ainoa keino on pistää hankkeita tärkeysjärjestykseen. Ja siinä vertailussa tällainen hanke ei
Kirkkonummella voi tällä hetkellänousta kovin korkealla. Se on ainakin oma näkemykseni. On myös ymmärrettävä, että eivät esim homeen aiheuttamat ongelmat koululaisilla poistu tekojääradalla luistelemalla. Olisi aika raakaa mielestäni nähdä homeen aiheuttamat terveyshaitat ja
tekojäärata toistensa vaihtoehtoiskustannuksina. Ei puhuta saman luokan asioista alkuunkaan.
Juha Blomfelt
Samat lapset, jotka päiväkodeissa ja kouluissa viettävät päivänsä viettävät myös vapaa-aikaansa jossain. Eikö sitten talvisin vaikkapa luistellen? Voisiko Juha Blomfelt sitten myös koulut ja päiväkodit laittaa kuntoon ulkopuoliselle rahoituksella? Ilmeisesti vapaa-ajan Viertola ei ole merkitystä lasten hyvinvointiin?
Ihmetystä
Laitetaan lapset ensin homekouluista ja päiväkodeista terveisiin taloihin.
801 ääntä
Eikö kunnalla muka ole parempia raha reikiä? Joka paikka repsottaa ja uutta pitää saada. Koulut on homeessa, kunnan oma henkilökunta muuttaa koko ajan paikasta toiseen ja vielä uutta vaan pitää saada. KUKA tuon uuden paikan sitten siivoaa ja pitää puhtaana kun kunta ei nytkään ole vuosiin pitänyt nurkkiaan puhtaina! VAPAAEHTOISET siivoaa tienvierustat ja puistot! ILMAISEKSI! Ja kunta vaan hankkii ja haaveilee lisää asioita tänne.
Uskomatonta!
Kyseessä on investointihanke, jonka tärkeysjärjestystä tulee pohtia rinnan monien muiden kiireellisten ja tärkeiden hankkeiden. Tämän tyyppistä hanketta ei käsittääkseni nykyisessä investointiohjelmassa ole mukana. Jos hankkeelle löytyy ulkopuoliset rahoittajat (ml. ylläpitokustannukset), hanke on
kannatettava. Verovaroilla ja/tai velanotolla toteutettuna harkitsisin kahteen kertaan.
Juha Blomfelt
Mahtava juttu -tervetuloa tekojää! Millähän vuosituhannella edellinen kommentoija asuu? Tervetuloa mukaan ilmaston muutoksen vuoksi tapahtuneeseen maailmaan. Minun lapsillani on oikeus liikkua ja toivottavasti myös luistellen. Kivempi tuolla ulkona on luistella kuin jäähallissa.
Ei teko-äiti vaan äiti
Yrittäisivät arvon herrat järjestää ensin peruspalvelut ja kunnan koulut kuntoon. Tämän jälkeen sopii haaveilla jääradoista ja muusta hömpötyksestä.
Huuhaa Herrat
Samaa mieltä kuin moni. Rahaa on lapioida turhaan jääkenttään, jalkapalloon yms. Investoinnit seis, kunnes yksikään kirkkonummelainen ei joudu opiskelemaan / työskentelemään vaarallisissa tiloissa. Toki terveys, tie yms. pakolliset investoinnit on hoidettava. Mutta oikeesti tän kokoseen kuntaan moinen kenttä. Harvassa kaupungissakaan on.
Pommi
Hoidettaisko ensin uimahallin laajennus. Isompaan uimahalliin mahtuisi paremmin kaikki käyttäjät. On sääli, että näinkin hienossa hallissa on asiakkailla ahdasta ja kilpauinnin harrastamisen kasvulle asetetaan rajat tilojen puolesta.
Kilpauimareitä ihasteleva eläkeläinen
Erinomainen ja odotettu ehdotus! Kyllä jäälle löytyy käyttäjiä, kun se on kelvollista ja kun se on olemassa enemmänkin kuin pari päivää kerrallaan. Näinä kehnoina talvina on vaikea keksiä tekemistä ulkona, kun luonnonjäät ovat vain harvoin luisteltavissa ja hiihtämään ei pääse. Minun veroeurojani saa mielihyvin käyttää koulujen, teiden ja muiden menojen lisäksi tekojäähän, kunhan urakka suunnitellaan ja budjetoidaan realistisesti jo ennen toteutusta.
Luistelemaan!
Tekojääkenttiä ja tekopallokenttiä, milloin tänne saataisiin ihan oikeita asioita? Nyt kun luontopolkukin kaatui maanomistajiin, niin eikö senkin voisi tehdä tässä teko-sitä teko-tätä buumissa vaikka tekoluontopolkuna?
Joppe joutomies
No kyllähän Espoossakin rakennetaan jäähalleja ja metroa vaikka samanlainen homekouluongelma siellä on kuin Kirkkonummellakin. Näitä on vähän vaikea rinnastaa vaikka periaatteessa toki koulut, päiväkodit jne. ensin kuntoon.
Veronmaksaja
Eihän tuossa ole yhtään järkeä. Eikö kunnan pitäisi hoitaa ensin ihan perusasiat kuntoon ennenkuin ruvetaan rakentamaan jtn urheilukeskusta. Tiet ovat esim. Hirveässä kunnossa ja koulut ja päiväkodit homeessa.
Järjetöntä pelleilyä kunnalta
Nämä samat Harinen ja Kilappa mainostivat kunnallisvaaliten alla teemalla "seis homerakennuksille - koulut ja päiväkodit kuntoon". Missä herrat, sitä rahaa on kaikkeen , myös kaikkeen kivaan?
Kysyn vaan
Miksi kunta ei osta vuoroja päiväkodeille ja kouluille hallista? Nyt oma nuoreni pääsee koulun kanssa jäälle kokonaista 2 krt vuosi! Eli kunnassa on jäähalli käytettävissä elo-huhtikuun vajaakäytöllä päivisin. Ja jotkut liikuntaprofiilin poliitikothaluavat kunnan vähät rahat tekojäähän. Haloo!
Isä
Nimimerkki Järki hoi.. osuu asian ytimeen: Kirkkonummella jätetään peruspalvelut oman onnensa varaan erilaisten liikuntapaikkojen kustannuksella. Ei sillä, etteivät liikuntapaikat olisi tarpeellisia, mutta minkä kustannuksella: esimerkiksi Jokirinteeseen pitää ahtaa täysimittainen palloiluhalli samalle pienelle tontille jättikoulun ja päiväkodin kanssa. Lopputulos on sitten järkyttävän ahdas, meluisa ja ruuhkainen koulu, ja pimeä, epäkäytännöllinen päiväkoti. Päiväkoteja ja kouluja joutuvat lapset ja opettajat käyttämään kaiket päivät, palloiluhallissa käydään harrastamassa. - Joku osaa käyttää valtaa tehokkaasti..
Prioriteetit hukassa
Mahtava idea! Nykytalvisin jäät ovat tosi vähän aikaa käytettävissä ja tuskin on ilmaista niiden jäädyttäminenkään. Jäähallin yleisövuorot ovat meille aivan liian aikaisin, joten me ainakin käytettäisiin tätä.

Miksi ihmeessä jaksetaan koko ajan vertailla asioita koulujen ja päiväkotien sisäilmaan? Omakin lapseni kärsii huonosta sisäilmasta, mutta tämäpä palvelu olisikin ulkona. Vertailkaa välillä vaikka teiden rakentamiseen näitä juttujanne, joissa rahaa palaa.
Mahtavaa!
Talviaikaan nuo oikeat jääkentät taitaa olla tyhjiä siksi, ettei siellä ole jäätä tai se on luokattoman huonoa.
Sen sijaan, että joka vuosi jännätään saadaanko sillä viikkojen jäädytyksellä viikon vai kahden luisteluolosuhteet, voitaisiin käyttää raha tekojäähän. Pääsisivät kaikki luistelemaan.
Kantvikin lähiliikuntapaikan suunnittelu on alkanut, sinne mahtuu hyvin tekojää. Luistelun pitäisi olla kaikkien mahdollisuus. Paikalliset talvet ovat rajanneet tämän mahdollisuuden muutamaan viikkoon lähitalvina. LAsten on vaikea oppia luistelemaan. Tekojään tilalle voisi tietenkin miettiä kunnallista jäähallia, sekin mahdollistaisi kuntalaisille aidon mahdollisuuden luistella.
Sanon vaan
Loistava idea! Ei nykytalvina ole luonnonjäitä, siksi kentät tyhjinä. Parempi, että lapset luistelevat kuin hengailevat torilla.
Antsu
Kirkkonummi täynnä jäähdytettyjä kenttiä talvisin ja vielä aivan ilmaisia käyttää.valtuusto täynnä juntteja korjais ensin tiet,koulut ja päiväkodit ensin.
Hohhoijaa
Tässä Kirkkonummen kunnan arvojärjestys.
Lapset home päiväkodeissa, lapset homekouluissa, terveyskeskuskiinteistö ollut vuosikymmenet homeessa, eikä sitä ole voitu korjata kunnolla, vain pientä meikkausta tehty.
Perusturvassa ei ole varaa ,kuulemma, palkata riittävästi henkilökuntaa.
Tällaisisa tuulesta temmattuja juttuja, joita ei edes ensin valkmistella, tuodaa tänne palstalle.
Huh, Huh, mitä meininkiä.
Järki hoi ...
Maauimala voisi olla myös harkitsemisen arvoinen liikuntapaikka?
Uffe
Järjetöntä rahantuhlausta. Käyttäkää aika järkevämpiin asioihin ja päätöksiin. Pidin Harista tolkumpana vaalipaneelin perusteella.
Pisama
Päiväkodit, koulut, vanhainkodit ensin kuntoon!
JK
Johonkin byrokratiaan tämäkin kaatuu, jotta Kirkkonummi pysyisi mahdollisimman ankeana. Aina voi rakentaa parkkitalon, ne on hienoja.
Tahtoovainpois
Loistava idea!
Ossi Heinonen

Sivut

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä