Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Linlon yhdelle grillikatokselle pääsee lähes esteettömästi – ulkoilusaaren parannustyöt jatkuvat
10.06.2021
12:07
(3) kommenttia
Linlon yhdelle grillikatokselle pääsee lähes esteettömästi – ulkoilusaaren parannustyöt jatkuvat
Kirkkonummen kunnan ulkoilusaarella Linlossa on kevään mittaan parannettu erityisesti erilaisilla apuvälineillä liikkuvien pääsyä saarelle.
Uusi silta valmistui viime vuonna, ja se on esteetön. Sillan jälkeistä polkua on parannettu pohjoiselle grillikatokselle, joka sijaitsee pari sataa metriä sillalta.
Polku ei ole vielä kokonaisuudessaan valmis ja apuvälineillä liikkujien kannattaa huomioida, ettei reitti ole täysin esteetön, Kirkkonummen kunta muistuttaa.
Grillikatokselle on valmistunut ramppi, jonka kautta myös apuvälineitä käyttävät pääsevät sisätilaan.
Alueelle on tulossa alkusyksyn aikana esteetön wc, esteettömiä pöytä-penkkiryhmiä ja myös ulkona oleva grillipaikka uusitaan.
Linlon saari on noin 65 hehtaaria ja polkuja on paljon. Kesän aikana reitistöä merkitään ja ohjataan retkeilijöitä kulkemaan merkityillä poluilla. Näin halutaan suojella luontoa.
Apuna Linlon kehittämisessä on ollut Suomen Ladun paikallisyhdistys Porkkalan Polku ry.
Uudenmaan ely-keskus on myöntänyt tänä vuonna kunnalle avustusta 36 000 euroa Linlon saaren kehittämiseen.
Kommentit (3)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (3)
Ei ole. Sillä ne asukkaat joilla ei ole omaa autoa ei tänne kunnan ulkoilualueelle pääse!!!
Voisiko kunta jo pikkuhiljaa alkaa huomioimaan myös kunnan autottomat asukkaat. Vai onko kunta tarkoitettu vain niille joilla on varaa ostaa ja pitää oma auto?
Kommentoi