Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Päätös on tehty: Kirkkonummen bussit ajavat Matinkylään ainakin lähivuodet
25.05.2021
10:37
(2) kommenttia
Päätös on tehty: Kirkkonummen bussit ajavat Matinkylään ainakin lähivuodet
Kirkkonummen bussien päätepysäkki pysyy Matinkylän bussiterminaalissa Ison Omenan yhteydessä näillä näkymin vuoteen 2025 saakka.
Metron jatkeen valmistuminen Kivenlahteen muuttaa bussilinjoja Etelä-Espoossa. Samalla on mietitty, ajavatko Kirkkonummen bussit jatkossa Matinkylään vai Espoonlahden metroaseman uuteen bussiterminaalin.
HSL:n hallitus päätti tiistaina, että Kirkkonummen bussilinjaston päätepysäkki on toistaiseksi edelleen Matinkylässä.
Asiaa mietitään uudelleen, kun metroliikenne Kivenlahteen alkaa parin vuoden kuluttua.
Alkuperäisenä ajatuksena on ollut, että Kirkkonummen bussit ajavat Kivenlahden metroaseman vierestä, jolloin bussista voi vaihtaa metroon joko Kivenlahdessa tai Espoonlahdessa.
Kirkkonummen bussilinjaston lopullisissa ratkaisuissa joudutaan odottamaan Kivenlahden metrokeskuksen valmistumista. Kokonaisuudessaan metrokeskuksen arvioidaan olevan valmis vuonna 2025.
Itse metroasema otetaan käyttöön silloin, kun metroliikenne alkaa, mutta ympärille rakennetaan muutakin.
Metroliikenteen alkaessa Kivenlahdentien sisäänkäynti ei vielä ole matkustajien käytössä alueen muusta rakentamisesta johtuen.
Sisäänkäynti on samalla kohtaa, jossa Kirkkonummen bussien on tarkoitus pysähtyä, jos ne ajavat Espoonlahden terminaaliin.
Kommentit (2)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (2)
Kommentoi