Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Seurakuntatalo päätettiin purkaa – talo on jo tyhjillään, eikä jo kerran päätettyä peruskorjausta tehdä
08.12.2020
21:18
(21) kommenttia
Seurakuntatalo päätettiin purkaa – talo on jo tyhjillään, eikä jo kerran päätettyä peruskorjausta tehdä
Kirkkonummen seurakuntien toimintakeskus seurakuntatalo on päätetty purkaa. Talossa ei ole enää toimintaa, ja sen purkamisen valmistelu aiotaan aloittaa heti.
Kirkkonummen seurakuntien ylin päättävä elin, yhteinen kirkkovaltuusto, teki purkupäätöksen tiistai-iltana äänestäen.
Pitkän keskustelun aikana tehtiin vastaesitys, jonka mukaan seurakuntatalosta tulisi peruskorjata kokoontumiskäytössä ollut uudempi osa.
Asiasta äänestettiin. Purkamisvaihtoehto voitti äänin 29-8.
Viime vuoden maaliskuussa yhteinen kirkkovaltuusto teki päätöksen, että arkkitehti Juha Leiviskän suunnittelema rakennus peruskorjattaisiin.
Peruskorjaus olisi maksanut noin 7,5 miljoonaa euroa.
Seurakuntatalon kuntoa on tutkittu edelleen tänä vuonna. Rakennuksen kunnosta ei tullut mitään kovin merkittävää uutta tietoon, mutta peruskorjauksen onnistumista ja kustannusarviossa pysymistä on alettu epäillä.
Talolla on katsottu olevan suojeluarvo, vaikka itse rakennusta ei ole suojeltu. Rakennuksen arkkitehti on esimeriksi korostanut aiemmin, että talo on kokonaisuus, eikä sitä tulisi purkaa osittain.
Leiviskä on yksi Suomen kansainvälisesti tunnetummista tai ehkä tunnetuin nykyarkkitehdeistä.
Seurakuntien toimintaa on siiretty jo muihin tiloihin kuten esimeriksi Kauppakeskus Kirsikkaan.
Seurakuntien työntekijöille tarvitaan myös entistä vähemmän työtiloja ja etätyökin on lisääntynyt koronan myötä.
Kirkkonummen seurakunnilla oli vajaat 10 vuotta sitten yli 110 työntekijää, tällä hetkellä enää vajaat 70..
Korjattu jälkikäteen: Rakennus ei ole suojeltu, toisin kuin aiemmin kerrottiin.
Kommentit (21)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (21)
Laitan tähän linkkinä seurakuntien tiedotteen, jossa on vähän lisää tietoa asiasta. Oikaisen samalla keskustelussa olleen käsityksen. Päätöksen teki yhteinen kirkkovaltuusto, joka valittiin vuonna 2018 eli sama valtuusto on tehnyt molemmat päätökset. https://www.kirkkonummenseurakunnat.fi/uutiset/-/news/80400933/
OHO, Kirkko on 600 ja risat ja viellä pystyssä...
Missäköhän on vika?
Mitä pappilalle kuuluu?
On merkillistä, että alle 40-vuotias miljoonarakennus joutuu purettavaksi.
Puutalo pois ja kuparilaatikko tilalle jotta se sulaa lahirakenuksiin.
Rakennukset saa purkaa 30-40 vuoden päästä ja siinä välillä on ollut ongelmia roppakaupalla.
Missä on Smör mamman mielestä kupletin juoni? Mikä on hukkaan heitettyä rahaa?
Kommentoi