Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Toinen yhtiö jatkaa kivenmurskausta Strömsbyssä – louhekasa pitäisi olla pois runsaan vuoden kuluttua
24.03.2021
15:08
(2) kommenttia
Toinen yhtiö jatkaa kivenmurskausta Strömsbyssä – louhekasa pitäisi olla pois runsaan vuoden kuluttua
Strömsbyssä muutaman vuoden ollut louhekasa ja murskaustoiminta on siirtynyt toiselle yhtiölle, jolla on nyt aikaa tyhjentää kenttä ensi vuoden kesään mennessä.
Espoosta tuodun louheen käsittelystä on kiistelty kohta kolmisen vuotta. Louheen paikalle rahdannut Kalliorakennus Oy olisi halunnut tuoda louhetta vielä lisää.
Kovan vastustuksen takia yhtiön peräytyi suunnitelmistaan ja anoi uutta ympäristölupaa toiminnalle. Myönnetyn luvan mukaan toiminta Gyprocin tehtaan lähellä kahdella vuokratontilla saa jatkua kesäkuuhun 2022 saakka, jolloin louhekasa on oltava pois.
Louhekasa ja murskaustoiminta on hiljakkoin siirtynyt riihimäkeläiselle Viita-Yhtiöille.
Yhtiön toimitusjohtaja Jari Viita kertoo, että mursketta ja louhetta viedään pois nyt kaiken aikaa.
− Olemme vastuullinen yhtiö ja pyrimme tekemään sen minkä lupaamme. Aikataulu on haasteellinen varsinkin nyt korona-aikana, joka luo epävarmuutta myös rakentamiseen.
Louhetta on Strömsbyssä vielä Viidan mukaan vajaat 700 000 tonnia. Määrä on lähes sama kuin vuosi sitten, jolloin ympäristölupaa anottiin.
Kivilouhe rahdattiin vuosina 2017-2018 Gyprocin tehtaan naapuriin kahdelle tontille, jotka Kalliorakennus Oy vuokrasi Helsingin kaupungilta ja Kirkkonummen kunnalta vuoden 2022 loppuun saakka.
Kalliorakennus Oy on jättänyt yrityssaneerausanomuksen. Kalliorakennus-Yhtiöt Oy ja KM Viita Oy ovat tehneet liiketoimintakaupan kiviainesliiketoiminnasta kuukausi sitten.
Kuljetus ja maansiirto Viita Oy on riihimäkeläinen yli 40 vuotta perheyritys, jolla on toimintaa useilla paikkakunnilla.
Kommentit (2)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (2)
Eikö tämä juttu juuri ole siitä että sille tehdään jotakin. Ja ketä se haittaa vaikka se siinä on.
Kommentoi