Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Ukko-Pekka kävi kääntymässä − Kirkkonummi-visiitillä tarvittiin lähes tonni hiiltä ja satoja litroja vettä
04.05.2018
19:36
(11) kommenttia
Ukko-Pekka kävi kääntymässä − Kirkkonummi-visiitillä tarvittiin lähes tonni hiiltä ja satoja litroja vettä
Kirkkonummen asemalla oli perjantaina väentungosta, jollaista ei ole nähty kuin viimeksi, kun höyryveturi Ukko-Pekka teki vierailun pari vuotta sitten.
Talkoovoimin höyryävä Ukko-Pekka -veturi ja seitsemän vaunua olivat lähteneet aamulla kotitallilta Kouvolasta Helsinkiin, jossa pidettiin muutaman tunnin tauko.
Iltapäivällä museojuna teki edestakaisen matkan Kirkkonummelle matkustajia kyydissään.
Kirkkonummella höyryjunan piti odotella kolmea paikallisjunaa ja yhtä Turun-junaa kunnes paineet nostettiin ja lähdettiin höyryämään takaisin Helsinkiin.
Sinänsä Ukko-Pekka sujahtaa muun junaliikenteen sekaan hyvin, sillä matkanopeus höyryjunalla on 80 kilometriä tunnissa ja satastakin pääsisi, jos lupa olisi ajaa.
Junan "ohjaimissa" ollut höyryveturinkuljettaja Marko Hakanpää kertoo, että museojunalla ajetaan noin 30 päivänä vuodessa eri puolilla Suomea.
Liikkeellelähtö ei ole ihan yksinkertaista. Kattilaa pitää ryhtyä lämmittämään noin vuorokausi ennen starttia.
Alkulämmitys tapahtuu koivuhaloilla, matkaa tehdään puolestaan kivihiilen voimalla.
− Tunti menee vielä ennen lähtöä yli 100 kohteen rasvaukseen. Viime yönä saatiin valmistelut yöllä yhden aikaan valmiiksi, Hakanpää kertoo.
Ukko-Pekka nielee hiiltä matka-ajossa noin 1,5 tonnia sadalla kilometrillä ja vettä kuluu noin kuution verran eli 1 000 litraa.
Helsingistä Kirkkonummelle ja takaisin pitää hiiltä lapioida tulipesään lähemmäs 1 000 kiloa.
Höyryveturin kuljettajia, joilla on lupakirja, löytyy Suomesta vajaat kymmenen. Osa on töissä VR:llä ja osa kuten Hakanpää ovat hankkineet pätevyyden harrastuksen kautta.
Ukko-Pekan liikuttamiseen tarvitaan vähintään kolme henkilöä: Kuljettaja, lämmittäjä ja konduktööri.
− Kouvolasta läksimme aamulla kolmissa miehin, mutta matkan varrella on tullut lisää talkooporukkaa.
Matkustajia siirtoajossa Helsinkiin oli parisen kymmentä, joten matka meni Hakanpää mukaan tappiolla, mutta Kirkkonummen reissulle toivottiin runsaasti matkustajia. Heitä mahtuu mukaan noin 200.
Polttoainekulut ovat höyryjunalla liikkuessa melkoiset, yleensä hiilitonni on saatu Hakanpään mukaan ostettua noin 300 eurolla.
Ukko-Pekan omistaa osakeyhtiö. Kaikki työ junan ja sen liikennöinnin eteen tehdään harrastajavoimin talkoilla. Kustannukset katetaan pelkästään matkalipuilla.
> Lue lisää Ukko-Pekasta höyryjunayhtiön sivuilta
Kommentit (11)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (11)
Olin itse katsomassa (ilmaiseksi) kun paluujuna ohitti Jorvaksen. Huomioni kiinnittyi äitiin jolla oli kolme pientä lasta, joista nuorin parivuotias. He seisoivat laiturilla reilun metrin päässä reunasta ja Ukko-pekan tullessa äiti keskittyi enemmän kännykällä kuvaamiseen kuin lapsiinsa. Hiukan minua siinä sivussa kylmäsi katselli tuota.
Todella kivaa :-)
Kommentoi