K-nummi: Ei ihan tällaista Länsiväylän päätä
Kirkkonummen kunnanhallitus on huolissaan Helsingin kaavailuista rakentaa sisääntuloväyliä kaupunkibulevardeiksi. Kirkkonummen mielestä Länsiväylää ei saisi tukkia liikaa.
Kirkkonummen kunnanhallitus äänesti maanantai-iltana kaupunkibulevardiasiasta. Kaupunkibulevardi-idea liittyy Helsingin uuteen yleiskaavaluonnokseen, josta Kirkkonummen kunnan kantaa oli kysytty.
Kunnanhallituksen enemmistö halusi jyrkentää kunnan kantaa bulevardisuunnitelmiin. Kunnanhallitus totesi, että Länsiväylän kohdalla moottoritie muuttuu kaupunkibulevardiksi, joka hidastaa liikennettä.
Bulevardiratkaisu vaikuttaa kunnanhallituksen mielestä kirkkonummelaisten työmatkaliikenteen sujuvuuteen heikentävästi.
- Helsingin tulisi ottaa paremmin huomioon liikenteen sujuvuus kehyskunnista Helsinkiin, kunnanhallitus lähetti terveisiä Helsinkiin.
Aiempaa kriittisempää kantaa kaupunkibulevardeihin esitti Matti Kaurila (kok.), ja häntä kannatti Anna-Lotta Wichmann (kok.). Äänestyksessä Kaurilan ehdotus voitti äänin 8 – 5.
Helsingin valmisteilla olevassa yleiskaavassa visioidaan Helsingin rakentamisesta vuoteen 2050 saakka. Edellinen yleiskaava tehtiin noin 15 vuotta sitten.
Yleiskaavatyössä korostetaan vahvasti joukkoliikenteen merkitystä. Helsingin mielestä länsisuunnastakin pitäisi kaupunkiin tulla metrolla.
Uudessa yleiskaavassa varaudutaan siihen, että Helsingissä on 860 000 asukasta ja 560 000 työpaikkaa vuonna 2050.
Koko Helsingin seudulla arvellaan olevan noin 2 miljoonaa asukasta 35 vuoden kuluttua.
> 51-Arkisto (22.10.2014) Tiemaksu sai vauhtia – lisälaskua myös K-nummen autoilijoille
Kommentit (13)
Vakavasti ottaen, pakko sanoa että kirkkonummelaisten (kokoomuspoliitikkojen) itku lähinnä naurattaa, seuraavista syistä:
1) Jos se asutus, mitä Hgin yleiskaavassa on nyt suunniteltu mm. länsiväylän bulevardin varrelle, sijoitettaisiinkin hujan hajan mm. Espooseen ja Kirkkonummelle, olisi tuloksena sellaiset liikenneruuhkat, ettei kukaan pääsisi minnekkään, vaikka länärillä olisi kymmenen kaistaa suuntaansa. Joka ikinen asukas, joka muuttaa lähelle kaupunkia hyvien joukkoliikenne- ym. yhteyksien lähelle, on pois ruuhkasta ja näin jokaisen kirkkonummelaisenkin autoiljan etu.
2) Muutaman kilometrin mittainen bulevardi ei hidastaisi matkaa Kirkkonummelta Hgin keskustaan muutamaa minuuttia enempää. Matkaa ei nytkään voi (ainakaan missään osassa Helsinkiä) painaa 120 km/h, vaan pikemminkin 60-70 km/h. Bulevardin nopeusrajoitus lienee 40 tai 50 km/h, joten hidastusta tullee muutama minuutti.
3) Asia on yksin Helsingin. Tällä hetkellä länäri on valtion maantie, mutta Helsingillä on täysin laillinen oikeus muuttaa maantie kaupungin katualueeksi yksipuolisella päätöksellään eikä siihen ole muilla mukisemista. Helsinkiä tullaan jatkossa kehittämään helsinkiläisten, ei kehyskuntalaisten eduksi.
Olisi mielenkiintoista kuulla, milloin kirkkonummelaisille on luvattu motari kaupungin keskustaan ja ilmainen parkkipaikka siellä? Kuka on luvannut?
No, kirkkonummelle asti metro ei kulje eikä tuskin koskaan kuljekaan, mutta viimeksi kun tarkistin, pääsi K-nummelle junalla. Nopeasti ja mukavasti. Jokainen on vapaa valitsemaan auton tai junan välillä, niin nyt kuin tulevaisuudessakin.
Tosiasiassa tämä bulevardisointi ei juurikaan tule edes heikentämään kirkkonummelaisten tai muidenkaan kulkuyhteyksiä. Keskustan katuverkko vetää sen minkä vetää, eikä moottoritien alku/loppupään siirto muutamalla kilometrillä länteen päin tule juurikaan vaikuttamaan matka-aikoihin. Ruuhka-aikoina mootoritiekään ei Helsingin päässä vedä kuin noin 60 km/h, bulevardilla ajonopeudet lienevät luokkaa 40-50 km/h, joten muutos matka-ajassa tulee olemaan minuutti-pari. Eli siinäkin mielessä naurettavaa itkua Kirkkonummen päättäjiltä.
Kommentoi